POKL - Debata Z KOBIETAMI O KOBIETACH - ”Moje życie zmieniło się dzięki EFS” - Wrocław, 13 grudnia 2013r.

Dostosowanie serwisu jest współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Jesteś tutaj: Start Działania informacyjno-promocyjne Debata Z KOBIETAMI O KOBIETACH - ”Moje życie zmieniło się dzięki EFS” - Wrocław, 13 grudnia 2013r.

Debata Z KOBIETAMI O KOBIETACH - ”Moje życie zmieniło się dzięki EFS” - Wrocław, 13 grudnia 2013r.

Drukuj
Email
Dnia 13 grudnia we Wrocławiu odbyło się już piąte, ostatnie spotkanie z cyklu „Moje życie zmieniło się dzięki EFS” organizowane przez Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy. Przybyłych gości przywitała i otworzyła spotkanie Wicedyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy (DWUP) - Renata Granowska. Spotkanie współprowadziła Magdalena Wdowiak-Urbańczyk – Kierownik Wydziału Promocji i Informacji w DWUP.
Dane dotyczące m.in. kobiet, które skorzystały ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) na Dolnym Śląsku w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki  (PO KL) przedstawiła i objaśniała Renata Granowska. Prezentacja wzbudziła  sporo komentarzy wśród zebranych pań, a po niej  rozpoczęła się burzliwa dyskusja. Zebrane uczestniczki oznajmiły, że nie zdawały sobie sprawy z możliwości jakie daje EFS, nie wiedziały o dostępności projektów europejskich, o sposobach ich realizacji, o oferowanych formach wsparcia. Niektóre panie przyznały się, że brały udział w projekcie dofinansowanym z EFS w ramach PO KL, jednak nie interesowały się mechanizmem jego realizacji.
 
Po zakończonej prezentacji głos zabrały założycielki i pomysłodawczynie Fundacji Eudajmonia - Anna Puławska-Rodzik i Marta Gawryluk. Opowiedziały zebranym Paniom, jak od marzenia i pomysłu, poprzez działanie i determinację, stworzyły fundację i realizowały projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Wystąpienie uzupełniła Pani Katarzyna, uczestniczka projektu Eudajmonia - ZATRUDNIENIE WSPOMAGANE. Pani Kasia opowiedziała, w jaki sposób znalazła się w projekcie – jako niewidoma, młoda kobieta przeprowadziła się na studia do dużego miasta i napotkała na problemy życia codziennego. Problemy, których ludzie widzący nawet nie zauważają. Siła i motywacja Pani Kasi pomogły jej zaadoptować się w nowym mieście i pokonywać wszelkie przeszkody. W chwili obecnej Pani Kasia rozpoczęła 5 rok studiów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego i pracuje jako wolontariuszka  specjalizująca się w prawie dla osób niepełnosprawnych.

W kolejnej części spotkania Dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy - Monika Kwil-Skrzypińska - przedstawiła i omówiła rynek pracy kobiet w województwie dolnośląskim. Zaprezentowane dane uwzględniały poziom wykształcenia, wiek i posiadany staż pracy. Pani Dyrektor omówiła także problemy powrotu kobiet na rynek pracy po długotrwałym bezrobociu lub po przerwie związanej z urlopem np. wychowawczym.

Podczas trwającego spotkania porad dotyczących m.in. określania predyspozycji zawodowych oraz umiejętności poruszania się na rynku pracy udzielała Magdalena Łukowska - doradca zawodowy Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w DWUP.

Na kolejną część spotkania, związaną ze zmianą fryzury, makijażem i wskazówkami dotyczącymi ubioru zgłosiło się 10 pań. W drodze losowania wybrano 4 panie, m.in. Mamę trójki synów i Panią Kasię. Zmiany były naprawdę fascynujące, o czym świadczyły zwłaszcza komentarze Pani Kasi, która - jak się okazało - uwielbia się malować, czesać, przebierać i wybierać ubrania. Nasza przyszła prawniczka zadowolona była zwłaszcza z porad makijażystki, bo ta „wreszcie nauczyła ją, jak powinno się malować oczy”.

„Z kobietami o kobietach - Moje życie zmieniło się dzięki EFS” - artykuł który ukazał się w dniu 20.12.2013 w Gazecie Wyborczej Wrocław


 

Wyszukiwanie

Wielkość liter

logo Strona Przyjazna Niewidomym

Dowiedz się więcej:

nopad